Kobyla sv. Václava - 1. část

V období komunistické totality v Československu měla Státní bezpečnost (StB - tajná policie, rozvědka a kontrarozvědka v jednom) kromě tisíců kmenových příslušníků další tisíce více či méně dobrovolných spolupracovníků-agentů, s jejichž pomocí hledala domnělého vnitřního nepřítele, tedy občany natolik nespokojené s totalitním režimem, že by ho chtěli násilím svrhnout. Bylo tehdy nebezpečné projevit své názory i před známými, natož před neznámými lidmi. Pod sochou sv. Václava na Václavském náměstí v Praze, kudy ještě tenkrát jezdily tramvaje, se přesto dva náhodní čekatelé na tramvaj dali do řeči: „Víte, jaký je rozdíl mezi tady tou kobylou sv. Václava a Československem?“ ptá se jeden. „Nevím,“ přizná druhý. „No, kobyla tu stojí a nikam nejde, kdežto s Československem to jde pod vládou komunistů od desíti k pěti!“ vítězoslavně odpoví první.